Για 2 και όχι για 3 νοσηλευτικές ειδικότητες κάνει λόγο η Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδας (ΕΝΕ), που δηλώνει ιδιαίτερα ενοχλημένη από τις πρόσφατες δηλώσεις του Παναγιώτη Κουρουμπλή για ζητήματα που αφορούν τον κλάδο. Πιο συγκεκριμένα, με αφορμή πρόσφατες δηλώσεις του Υπουργού Υγείας στα ΜΜΕ, η ΕΝΕ κάνει λόγο για σημαντικές ανακρίβειες που ειπώθηκαν για τη λήψη ειδικότητας από τους νοσηλευτές και τις οποίες επιχειρεί να αντικρούσει επικαλούμενη το νομοθετικό πλαίσιο που διέπει τη λειτουργία των νοσηλευτικών ειδικοτήτων και εξειδικεύσεων.
Επισημαίνοντας καταρχήν, πως ο σωστός όρος είναι «ειδικότητα» και όχι «εξειδίκευση», η Ένωση υπενθυμίζει πως με το Ν.1579/85, άρ. 5 καθιερώθηκαν η Παθολογική, Χειρουργική, Παιδιατρική και Ψυχιατρική Νοσηλευτική, ενώ με την ΥΑ Α4/203 καθορίστηκαν οι όροι και οι προϋποθέσεις για τη χορήγηση τίτλου ειδικού νοσηλευτή στις παραπάνω ειδικότητες (για τη θεσμοθέτηση νέων ειδικοτήτων η ΥΑ προβλέπει ότι χρειάζεται η έκδοση ΠΔ). «Με τον ίδιο νόμο, καθορίζεται ο τίτλος του Νοσηλευτή για τους αποφοίτους της Γ΄ βάθμιας Νοσηλευτικής Εκπαίδευσης (ΤΕ και ΠΕ) και όχι για τους Βοηθούς Νοσηλευτών ΔΕ, όπως λανθασμένα είπε ο ίδιος ο Υπουργός στη συνέντευξή του», υπογραμμίζει η ΕΝΕ. Προσθέτει, παράλληλα, ότι με σειρά ΥΑ που εκδόθηκαν (και τις οποίες αναφέρει αναλυτικά), καθορίστηκαν οι νοσηλευτικές ειδικεύσεις με ειδική εκπαίδευση.
Η Ένωση σημειώνει ότι παρά τις επανηλειμμένες επισημάνσεις της για τη σωστή λειτουργία των ειδικοτήτων, μέσα στη τελευταία 10ετία, δεν έχει υπάρξει ανταπόκριση.
Την αγανάκτηση της ΕΝΕ πυροδοτεί, ταυτόχρονα και η σύνδεση που επιχειρείται να γίνει μεταξύ της θεσμοθέτησης νοσηλευτικής ειδικότητας κατά το στάδιο της ανεργίας, με την ανάγκη πρόσληψης μόνιμων νοσηλευτών στο ΕΣΥ. «Σε καμία περίπτωση η – κατά τα άλλα – απαραίτητη και επιθυμητή θεσμοθέτηση της νοσηλευτικής ειδικότητας κατά το στάδιο της ανεργίας, όπως επί μια δεκαετία υποστηρίζουμε με αλλεπάλληλα υπομνήματα, δεν μπορεί και δεν πρέπει να υποκαταστήσει την αντικειμενική ανάγκη αθρόων προσλήψεων μονίμων νοσηλευτών στις εξαθλιωμένες και υποστελεχωμένες δομές του ΕΣΥ», αναφέρει χαρακτηριστικά.
Η ΕΝΕ διαμαρτύρεται επίσης, γιατί – όπως υποστηρίζει – «οι νοσηλευτές είναι οι μόνοι επαγγελματίες υγείας που προκλητικά αγνοούνται από τη σημερινή πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υγείας και δεν συμμετέχουν σε καμία δομή, όργανο, ούτε καν επιτροπή του Υπουργείου» και δηλώνει διαθέσιμη για οποιαδήποτε αρωγή, ελπίζοντας σε μια ευδόκιμη συνεργασία.
Διαπιστευμένη δημοσιογράφος στο Υπουργείο Υγείας. Διπλωματούχος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών. Τακτικό μέλος της ΕΣΗΕΑ και του ΟΕΕ.
Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *
Δ