Ε, λοιπόν, στην κυβέρνηση τους πήρε για να συγκροτήσουν την επιτροπή 5 ολόκληρους μήνες! Η σχετική κοινή υπουργική απόφαση των Χρ. Σταϊκούρα και Άδ. Γεωργιάδη, με την οποία συστάθηκε η εν λόγω επιτροπή εκδόθηκε στις 10 Οκτωβρίου. Τόσο φαίνεται ότι νοιάζονται για την εξοικονόμηση πόρων…
Επίσης, εντύπωση μου προκαλεί ότι στην επιτροπή διορίστηκαν με απόφαση του Άδωνι και οι δύο αντιπρόεδροι του οργανισμού κ.κ. Νικόλαο Μπραβάκο και Αλέξανδρο Γαρύφαλλο. Όμως, με βάση τον νέο νόμο, που πέρασε πρόσφατα, ο ΕΟΠΥΥ θα έχει μόνο έναν αντιπρόεδρο.
Οι πιθανές εξηγήσεις είναι πολλές: Μπορεί απλά να το ξέχασαν. Άλλωστε, δεν είναι η πρώτη φορά. Μπορεί όμως και να μην ξέχασαν. Αλλά να θέλουν να βολέψουν και για το μέλλον έναν από τους δύο αντιπροέδρους. Εγώ πάλι πιστεύω ότι η εξήγηση είναι ακόμη πιο απλή: Το θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας του ΕΟΠΥΥ, που προβλέπει και την πρόσληψη προέδρου με διαγωνισμό και 5ετή θητεία, ψηφίστηκε για τα μάτια της τρόικας, αλλά στην πράξη ποιος ξέρει αν και πότε θα γίνει…
Το πιο σοβαρό βέβαια θέμα μα είναι άλλο: Τα μέλη της επιτροπής δεν θα αμείβονται! Μα καλά είναι σοβαροί στην κυβέρνηση; Είναι δυνατόν οι άνθρωποι που θα διαπραγματευτούν προμήθειες φαρμάκων, υλικών και υπηρεσιών περίπου 3 δις ευρώ να μην αμοιφθούν; Πώς θα αντισταθούν στα πάσης φύσεως συμφέροντα;
Μου αρέσει επίσης ότι η επιτροπή έχει γνωμοδοτικό χαρακτήρα προς τη διοίκηση του ΕΟΠΥΥ και τον υπουργό Υγείας. Ίσως είμαι βλάκας, αλλά θα ήθελα πράγματι να δω πώς η διοίκηση του ΕΟΠΥΥ και ο εκάστοτε υπουργός Υγείας δεν θα υιοθετήσεουνγνωμοδότηση της επιτροπής που θα πετύχει εξοικονόμηση πόρων!
Το virus.com.gr σας φέρνει καθημερινά τις πιο έγκυρες ειδησεις από τον χώρο της πολιτικής υγείας και φαρμάκου
Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *
Δ