Μια νηφάλια τοποθέτηση απέναντι στη συζήτηση που άνοιξε για την πρόληψη του ορισμένων νεοπλασματικών ασθενειών, κάνει ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος (ΠΙΣ).
Σε ανακοίνωσή του, τονίζει ότι αν και είναι αναφανδόν υπέρ της Πρόληψης, τάσσεται εναντίον της λήψης τιμωρητικών μέτρων σε ό,τι αφορά την υγεία των πολιτών. Αναγνωρίζοντας παράλληλα ότι ο καρκίνος «θερίζει» και η Πρόληψη σώζει ζωές, καλεί την κυβέρνηση να βάλει στις άμεσες προτεραιότητές της την εφαρμογή Εθνικού Προγράμματος Προσυμπτωματικού Ελέγχου.
Στο πλαίσιο αυτό, επισημαίνει ότι θα πρέπει να ληφθούν υπόψη οι γεωγραφικές ιδιαιτερότητες της χώρας, καθώς υπάρχουν απομακρυσμένα χωριά και νησιά τα οποία δεν διαθέτουν καν παθολόγο, πόσο μάλλον εργαστήριο για τη διενέργεια προληπτικών εξετάσεων.
«Ο Π.Ι.Σ. θεωρεί υποχρέωσή του να επαναλάβει τη πάγια θέση του ότι η ανάπτυξη των μονάδων ΠΕΔΥ, που θα καλύπτουν τις πραγματικές ανάγκες των πολιτών, είναι το πρώτο βήμα και περισσότερο αναγκαία από ποτέ» αναφέρει περαιτέρω, αναδεικνύοντας πως για να έχει νόημα κάθε τέτοια προσπάθεια απαιτείται η ανάπτυξη των αποδυναμωμένων μονάδων πρωτοβάθμιας περίθαλψης.
Διαπιστευμένη δημοσιογράφος στο Υπουργείο Υγείας. Διπλωματούχος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών. Τακτικό μέλος της ΕΣΗΕΑ και του ΟΕΕ.
Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *
Δ