Αβέβαιοι φαίνεται πως είναι ακόμη αρκετοί από τους εργαζόμενους στον ΕΟΠΥΥ για το μέλλον τους στο Πρωτοβάθμιο Εθνικό Δίκτυο Υγείας (ΠΕΔΥ). Σύμφωνα με πληροφορίες, οι αιτήσεις έως και την Τρίτη στο σύνολο τους ανέρχονταν σε 3458, αριθμός που αντιστοιχεί στο 44,71% του συνόλου των εργαζομένων. Πιο… επιφυλακτικοί αποδεικνύονται οι γιατροί, οι οποίοι μόλις σε ποσοστό 24,14% έχουν πει «ναι» στο νέο φορέα της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας (ΠΦΥ), μεγαλύτερη είναι η συμμετοχή των υπόλοιπων υγειονομικών, το ποσοστό των οποίων ξεπερνά 82,7% (1985). Αντίστοιχα, το διοικητικό προσωπικό έχει υποβάλλει αίτηση σε ποσοστό 78,7% (266). Ανά Υγειονομική Περιφέρεια, πάντως, οι γιατροί της 1ης και της 2ης ΥΠΕ, δηλαδή της Αττικής και των νησιών είναι οι πιο «ένθερμοι», τηρουμένων των αναλογιών, αφού τα ποσοστά αιτήσεων είναι 33,7% και 30,9% αντίστοιχα. Στον αντίποδα, οι γιατροί της 3ης ΥΠΕ της Μακεδονίας, το ποσοστό των οποίων ανέρχεται μόλις στο 8,6%. Η Αριστοτέλους σκοπεύει να επαναπροκηρύξει στις θέσεις εργασίας των γιατρών την επομένη της λήξης της 7ημερης προθεσμίας, δηλαδή αύριο. Οι θέσεις αυτές θα καλυφθούν αρχικά με επικουρικό προσωπικό και στη συνέχεια, στο πλαίσιο αξιολόγησης της λειτουργίας των Μονάδων, θα αποφασιστεί πόσοι μόνιμοι γιατροί και ποιες ειδικότητες θα χρειαστούν τελικά.
Υπεύθυνη Σύνταξης στο Virus.com.gr - Αρχισυντάκτρια του περιοδικού Pharma & Health Business
Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *
Δ