Περίπου 900 εργαζόμενοι πανελλαδικά, δηλαδή 56,29% του συνόλου, προστέθηκαν στους καταλόγους του ΕΟΠΥΥ με όσους έλαβαν την απόφαση να συνεχίσουν την εργασία τους στις Μονάδες της νέας Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας (ΠΦΥ). Έως και εχθές 4354 υπάλληλοι του ΕΟΠΥΥ, που βρίσκονται σε καθεστώς κινητικότητας, είχαν υποβάλλει αίτηση συμμετοχής στο ΠΕΔΥ, από 3458 που ήταν έως και την Τρίτη. Πιο… επιφυλακτικοί συνεχίζουν μέχρι και τώρα να είναι οι γιατροί, οι οποίοι άλλωστε θα πρέπει να συνυπολογίσουμε πως η αίτηση στο ΠΕΔΥ σημαίνει και λουκέτο στο ιδιωτικό τους ιατρείο. Έτσι, μόλις σε ποσοστό 35,73% έχουν πει «ναι» στο νέο φορέα της ΠΦΥ, στη συντριπτική πλειονότητα τους υπέρ τάσσονται οι υπόλοιποι υγειονομικοί, το ποσοστό των οποίων αγγίζει το 94,9% (2277). Αντίστοιχα, το διοικητικό προσωπικό έχει υποβάλλει αίτηση σε ποσοστό 86,1 % (291). Ανά Υγειονομική Περιφέρεια, πάντως, οι γιατροί της 1ης και της 2ης ΥΠΕ, δηλαδή της Αττικής και των νησιών είναι οι πιο «ένθερμοι», τηρουμένων των αναλογιών, αφού τα ποσοστά αιτήσεων είναι 42% και 40,1% αντίστοιχα. Στον αντίποδα, οι γιατροί της 5ης και της 7ης με ποσοστά που δεν ξεπερνούν το 20%.Η Αριστοτέλους σκοπεύει να επαναπροκηρύξει στις θέσεις εργασίας των γιατρών την επομένη της λήξης της 7ημερης προθεσμίας, δηλαδή αύριο. Οι θέσεις αυτές θα καλυφθούν αρχικά με επικουρικό προσωπικό και στη συνέχεια, στο πλαίσιο αξιολόγησης της λειτουργίας των Μονάδων, θα αποφασιστεί πόσοι μόνιμοι γιατροί και ποιες ειδικότητες θα χρειαστούν τελικά.
Υπεύθυνη Σύνταξης στο Virus.com.gr - Αρχισυντάκτρια του περιοδικού Pharma & Health Business
Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *
Δ