Στη Γενική Συνέλευση του Πανελληνίου Φαρμακευτικού Συλλόγου (ΠΦΣ), που διήρκησε πάνω από 6 ώρες, διαφάνηκε η διάθεση όλων να μην επιτρέψουν δυσμενείς μεταβολές στα θέματα των Φαρμακείων.
Τα ακανθώδη ζητήματα, που αναμένεται να καθοδηγήσουν και την απόφαση για κινητοποιήσεις, αφορούν στα ΜΗΣΥΦΑ, το ωράριο λειτουργίας και το ιδιοκτησιακό καθεστώς.
Συγκεκριμένα, η προσπάθεια ενεργοποίησης του ανταγωνισμού μεταξύ των φαρμακοποιών για τα ΜΗΣΥΦΑ θεωρείται ότι θα οδηγήσει σε φαινόμενα επαγγελματικού «κανιβαλισμού». Ο κλάδος υπερασπίζεται την ανάγκη διατήρησης της κρατικής διατίμησης, ώστε να διασφαλιστεί πως θα συνεχίσουν να διαθέτουν όλα τα μη συνταγογραφούμενα σκευάσματα. Παράλληλα, εκτιμάται ότι η τρίμηνη «δοκιμαστική περίοδος» είναι μάλλον προσχηματική, αφού θα οδηγήσει τελικά τα ΜΗΣΥΦΑ στα Σούπερ Μάρκετ.
Σε ό,τι αφορά το ωράριο, οι Φαρμακοποιοί δεν εμφανίζονται να συζητήσουν οτιδήποτε άλλο εκτός από 48ωρη μέγιστη λειτουργία, ανά φαρμακείο, ανά εβδομάδα, γεγονός που αποτελεί, όπως υποστηρίζουν, ευρωπαϊκή πρακτική. Παράλληλα, υπογραμμίζουν πως οι ώρες και οι μέρες λειτουργίας των φαρμακείων θα πρέπει να καθορίζονται από τους φαρμακευτικούς συλλόγου, ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε περιοχής.
Η οποιαδήποτε μορφή πολλαπλής ιδιοκτησίας φαρμακείων συνιστά, μάλλον, κόκκινη γραμμή για τον κλάδο, ακόμη και για τα μειοψηφικά πακέτα. Κρίνουν επαρκές το παρόν καθεστώς που επιτρέπει σε φαρμακοποιό να είναι κύριος ιδιοκτήτης σε ένα φαρμακείο, διατηρώντας το 51%, αλλά και να έχει το μειοψηφικό πακέτο σε ακόμη ένα φαρμακείο.
Αν, λοιπόν, το πολυνομοσχέδιο του Υπουργείο Ανάπτυξης «κρύβει παγίδες ή θίγει το νομικό πλαίσιο λειτουργίας των φαρμακείων», οι Φαρμακοποιοί είναι έτοιμοι για απεργιακές κινητοποιήσεις, όπως ξεκαθάρισε ο πρόεδρος ΠΦΣ, Κ. Θεοδοσιάδης.
Έτσι, την Τετάρτη, ημέρα που αναμένεται να κατατεθεί το νομοσχέδιο στη Βουλή, το ΔΣ του ΠΦΣ συνεδριάζει για να λάβει συγκεκριμένες αποφάσεις για τις επόμενες κινήσεις του κλάδου, μελετώντας μια προς μια τις αλλαγές.
Η «άλλη πλευρά»
Στη ΓΣ, όμως, τέθηκε και το ενδεχόμενο κήρυξης άμεσης απεργίας και για την ίδια ημέρα κατάθεσης του Σχεδίου Νόμου, με ταυτόχρονη παρουσία των Φαρμακοποιών έξω και μέσα στη Βουλή, ώστε να έρθουν σε επικοινωνία με τους Βουλευτές.
Πιο έντονος, βέβαια, είναι τόνος στην ανακοίνωση της Πανελλήνιας Φαρμακευτικής Συμμαχίας, η οποία κάνει λόγο για αποφάσεις που πάρθηκαν αλλά δεν ανακοινώθηκαν από τον ΠΦΣ, επιφυλασσόμενη για κάθε νόμιμο δικαίωμα.
Υπεύθυνη Σύνταξης στο Virus.com.gr - Αρχισυντάκτρια του περιοδικού Pharma & Health Business
Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *
Δ