Μόνο στο Κοινωνικό Ιατρείο του Ελληνικού, συνολικά 50 ασθενείς με σοβαρά περιστατικά είναι σε αναμονή για δευτεροβάθμια νοσηλεία, ενώ από αυτούς 10 βρίσκονται σε άμεσο κίνδυνο, η μια περίπτωση αφορά σε ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής, μια σε καρκίνο, ενώ 8 είναι καρδιοχειρουργικά περιστατικά.
Στο δεύτερο χρόνο λειτουργίας του Μητροπολιτικού Κοινωνικού Ιατρείου Ελληνικού η κατάσταση άγγιξε τα όρια του τραγικού για τους ανασφάλιστους, μακροχρόνια άνεργους και άπορους, που είναι αποκλεισμένοι από την δημόσια περίθαλψη.
Οι επισκέψεις στο ιατρείο για παροχή πρωτοβάθμιας φροντίδας, φαρμακευτική κάλυψη και παροχή βρεφικού γάλακτος και τροφής έχουν ήδη ξεπεράσει τις 17.500, ενώ σε συνεργαζόμενα εργαστήρια, που προσφέρουν δωρεάν εργαστηριακό έλεγχο σε ανθρώπους που τις είχαν απόλυτη ανάγκη, πραγματοποιήθηκαν συνολικά 2.331 εργαστηριακές εξετάσεις.
Συγκεκριμένα, 749 απεικονιστικές, 193 καρδιολογικές, 503 οφθαλμολογικές και 886 αιματολογικές και μικροβιολογικές εξετάσεις.
Το Ιατρείο, με παρεμβάσεις του, πέτυχε την πραγματοποίηση 102 χειρουργικών επεμβάσεις, 78 σε Δημόσια Νοσοκομεία και 24 σε Ιδιωτικά. «Από αυτές οι 21 αφορούσαν άκρως επείγοντα για την ζωή των ασθενών περιστατικά και συγκεκριμένα τα 15 ήταν καρδιολογικά, το ένα αφορούσε Ανεύρυσμα Κοιλιακής Αορτής, το ένα καρκίνο και τέσσερις ήταν τοκετοί», αναφέρουν οι άνθρωποι του Μητροπολιτικού Ιατρείου.
Υπεύθυνη Σύνταξης στο Virus.com.gr - Αρχισυντάκτρια του περιοδικού Pharma & Health Business
Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *
Δ